- Być jak Ignacy
- Trzymaj Formę!
- W krainie języka ojczystego
- Z kultura mi do twarzy- innowacja szkolna
- Z ekologią na ty- innowacja z biologii
- Lap book lekturowy- czytam, rysuję, tworzę, zapamiętuję - innowacja z j. polskiego
- Myślografik lekturowy- czytam, tworzę, zapamiętuję- innowacja z języka polskiego
- Festiwal nauki - innowacja organizacyjno - metodyczna z fizyki
- Wesoła Matematyka - innowacja
- Mały patriota - innowacja
- Strażnik przyrody- innowacja
- Program edukacyjny - Ochrona gatunków i siedlisk Natura 2000 na obszarze RPN
- Projekt ekologiczny- Dzień Ziemi 2022
- Program edukacyjny WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE
- BohaterON
- Akcja Żonkile
AKCJA #ŁĄCZYNASPAMIĘĆ#
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europi=e. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".
Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.
(źródło: https://polin.pl/pl/zonkile).
W tym roku nasi uczniowie przyłączyli się do akcji. Wzięli udział w zajęciach poświęconych powstaniu w getcie, wysłuchali słuchowiska i opowiadania opowiadającego o życiu swoich rówieśników w tamtych czasach, własnoręcznie wykonali żonkile. Byłą to kolejna żywa lekcja historii, która z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci…