Witajcie Żabki w zerówce
Wakacje się skończyły i przyszedł czas na powrót do przedszkola. Wszyscy są wypoczęci i mają mnóstwo miłych wspomnień. Jest też duża ciekawość co będzie działo się w zerówce. Już na początku jest niespodzianka, bo mamy nową koleżankę Hanię i i nowych kolegów Emira, Stasia i Grzesia. Oddział dzieci 6 letnich liczy 20 osób, 10 dziewczynek i 10 chłopców. Mamy też maskotkę grupy. Jest to żabka o imieniu Stefcia.
Wychowawcą oddziału jest pani Jolanta Kruk Nauczyciele uczący w oddziale: Aleksandra Metner - język angielski Renata Stempel - religia
Na placu zabaw
Pogoda sprzyja więc dzieci codziennie po wykonaniu zadań 6- latka bawią się wesoło, zgodnie i bezpiecznie na placu zabaw.
Spacer
Pewnego dnia dzieci były na długim spacerze. Wszyscy potrafią ładnie chodzić parami. Znają też zasady bezpiecznego zachowania. Wiedzą jak poruszać się chodnikiem i poboczem drogi, gdy nie ma chodnika. Spacer był z niespodzianką. W pobliżu przejeżdżał szynobus.
Dzień Kropki
Międzynarodowy Dzień Kropki wypada 15 września. Przedszkolaki dzień później poznały co to jest kreatywność. Pomogła w tym opowieść o dziewczynce Vashti, która miała wiele ciekawych pomysłów malarskich choć zawsze zaczynała od kropki. Po rozmowie dzieci wiedzą, że pomysłowo można rysować, budować z klocków, opowiadać różne historyjki, układać wierszyki, tańczyć, śpiewać, konstruować modele, ubierać się, bawić się i tym podobnie. W tym dniu ubrania dzieci miały elementy kropek. Każdy wykonał swój własny rysunek zaczynając tak jak Vashti od kropki i latający pojazd – balon w kropki. Prace dekorują teraz naszą salę.
Strażacy w przedszkolu
Dużo dzieje się w naszym przedszkolu. Już dwa dni później, po dniu kreatywności, 17 września dzieci uczyły się od strażaków jak udzielić pomocy potrzebującym. Wiedzą u kogo mogą szukać pomocy i znają wszystkie numery telefonów ratunkowych. Po skończonym spotkaniu przedszkolaki podziwiały samochód strażacki i wysyłały strażakom podziękowania za ich odwagę, umiejętności i bezinteresowną pomoc. Może niektórzy też będą strażakami, gdy dorosną.
Zasady ruchu drogowego
Zasady ruchu drogowego są ważne dla bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, pasażerów i kierowców. Dzieci poznały różne znaki drogowe. Niektóre z nich śmiesznie nazywają się. Jest „leżący policjant”, „Agatka”, „zebra”. Przedszkolaki rozmawiały o tym na dywanie. Później wyszły na spacer po okolic, by w sposób praktyczny nauczyć się przechodzenia przez jezdnię i zaobserwować znaki drogowe w pobliżu szkoły.
Sprawność ruchowa
Dzieci w wieku przedszkolnym wykazują duże zaangażowanie w aktywność ruchową. Chętnie bawią się na placu zabaw, spacerują i biegają. Najlepiej jednak biega się na stadionie gminnym w Zawadzie. W śród 6-latków jest wielu chętnych do udziału w gminnych biegach przełajowych. Może będą medale?
Dzień Przedszkolaka
20 września jest Dzień Przedszkolaka. W naszej grupie był to dzień pełen radosnej zabawy i niespodzianek. Dzieci opowiadały co lubią robić w przedszkolu i dlatego w tym dniu rysowały, tańczyły, obejrzały bajkę, wysłuchały baśń, były na placu zabaw. Niespodzianką były nowe zabawki do przedszkola. Na zakończenie dnia dzieci otrzymały dyplomy przedszkolaka i kolorowe baloniki.
1Dzień Liścia
23 września rozpoczęła się kalendarzowa jesień i zajrzała do grupy Żabek. Sześciolatki pomagały jesieni malować liście w ciepłych kolorach. Później pod tymi liśćmi ukryły się na zimę jeże. Na parapecie dzieci zgromadziły jesienne skarby z lasu, parku, sadu i ogrodu. Są też zapasy na zimę przygotowane w słoiczkach.
Dzień Jabłka
27 września jest Dniem Jabłka. Dzieci poznały historię jak to było, że z kwiatka na wiosennej jabłoni urosło piękne jabłko w jesiennym sadzie. Wiedzą, że jabłka to bardzo smaczna i zdrowa przekąska, ale koniecznie wcześniej trzeba je dokładnie umyć. Dzięki piosence zapamiętają, że jabłka można wykorzystać do pieczenia, można je ususzyć i zrobić pyszne kompoty, dżemy i marmolady.
Dzień Chłopaka
Ostatni dzień września to Dzień Chłopaka. Chłopcy w grupie Żabek otrzymali od dziewczynek pięknie kolorowane życzenia i drobne upominki. Z jajek niespodzianek wykluły się dinozaury.
- Smocze opowieści
Na początku października przedszkolaki wyjechały autokarem do Zamojskiego Domu Kultury na przedstawienie „Smocze opowieści” w wykonaniu aktorów Teatru Króla z Łodzi. Dzieci wiedzą jak kulturalnie zachować się w autokarze i podczas spektaklu. Smok Heniek przybliżył młodym widzom polskie legendy „O powstaniu Wisły”, „O krakowskich psach i kleparskich kotach”, „O Bazyliszku” i „O toruńskich piernikach”.
Dzień Drzewa
10 października jest Dniem Drzewa. Dzieci znają już różne drzewa iglaste i liściaste. Wiedzą, że są materiałem w budownictwie i meblarstwie, mogą ogrzewać podczas spalania, produkowany jest z nich papier. Są schronieniem dla wielu zwierząt. Ważne dla ludzi jest to, że można się skryć w ich cieniu podczas upalnych dni i dostarczają dużo tlenu potrzebnego nam do oddychania. W ramach ogólnopolskiej akcji „Przytul się do drzewa” 6-latki przytuliły się do olbrzymiej lipy, by pobrać dla siebie uspokajającą energię drzewa.
Plastuś wesoły zaprowadzi nas do szkoły
W tym roku uczestniczymy w projekcie edukacyjnym „Plastuś wesoły zaprowadzi nas do szkoły”. Na początku przygotowaliśmy piórnik dla naszego pluszowego Plastusia. Każdy z plasteliny ulepił plastelinowego ludzika. Podczas słuchania kolejnych przygód Plastusia z książki Marii Kownackiej dzieci poznawały jak dawniej wyglądała nauka w szkole. Trochę się zmieniło! To smutne, ale przez kleksy w zeszycie Tosia płakała. Dla nas kleksy robione z farbek były inspiracją do twórczości plastycznej. Dzięki bogatej wyobraźni powstał niedźwiedź w gawrze, pająki, kwiatki, motyle...
1Spotkanie z podróżnikiem
29 października dzieci uczestniczyły w spotkaniu z podróżnikiem. Tym razem dzięki ciekawym opowieściom, prezentacji multimedialnej i ciekawym pamiątkom przenieśliśmy się do dalekiego, egzotycznego, interesującego i pięknego Meksyku. Po takim spotkani każdy marzy o dalekich podrózach.
Dzień Dyni
Każdy przedszkolak znalazł dla siebie coś miłego 31 października w przedszkolu w grupie Żabek. Tego dnia wszyscy mieli ubrania w kolorze pomarańczowym, żółtym lub brązowym. Dzieci dzieliły się swoją wiedzą na temat tego co można zrobić z dyni. Teraz już wszyscy wiedzą, że dynia ma wartości odżywcze i można z niej ugotować zupę, upiec ciasto lub jeść jej pestki. Dynie z ogrodów zostały wykorzystane jako dekoracja naszej sali. Dzieci podczas zajęć malowały, przecinały i kleiły. Efektem ich pracy były też dynie. Przecież to Dzień Dyni!
Dzień Postaci z Bajki
Dzień Postaci z Bajek to wspaniała okazja dzięki której dzieci same mogły wcielić się w rolę swoich ulubionych bajkowych bohaterów. Ułatwiły to piękne stroje przygotowane przez rodziców. W przedszkolu dzieci opowiadały o swoich ulubionych bajkach i baśniach. Były zagadki słowne i muzyczne, kolorowanki, układanie puzzli i wspólna zabawa taneczna. Było dużo radości.
8Narodowe Święto Niepodległości
Rocznica Odzyskania Niepodległości jest okazją do rozwijania patriotyzmu u przedszkolaków. Dzieci poznały symbole narodowe i udekorowały salę. Zdobyły podstawowe informacje o Polsce i Polakach. Wspólnie ułożyły z elementów kontury Polski i odpowiednio je pokolorowały. 8 listopada w strojach galowych uczestniczyły w akademii szkolnej.
Spotkanie z policjantem
19 listopada grupy przedszkolne miały spotkanie z panem policjantem w ramach kampanii przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci pod hasłem „Ej, to nie żart to przemoc”. W tym dni dniu w ubraniach przedszkolaków dominował kolor pomarańczowy jako kolor ostrzegawczy. Pan policjant opowiedział historię pewnego smoka, który nauczył się jak należy się zachowywać, żeby mieć wielu kolegów i koleżanek z którymi można miło spędzić czas.
Dzień Kredki
22 listopada każdy przedszkolak w grupie “Żabek” był kredką w ulubionym kolorze- najwięcej było kredek różowych. Można powiedzieć, że rysowanie jest ulubionym zajecięm przedszkolaków. Tym razem dzieci wykonały swoje kredki w ulubionych kolorach i układały z nich obrazki, a później włożyły je do kubeczków. Pomalowane kolorowe kredki ozdobiły też naszą salę. Dzieci wiedzą, że są różne rodzaje kredek: ołówkowe, świecowe, pastelowe, żelowe i o wszystkie trzeba dbać by były zastrugane i leżały we właściwym miejscu.
2Światowy Dzień Pluszowego Misia
25 listopada przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko ma swojego ulubionego pluszaka, dlatego w tym dniu przyniósł go do przedszkola. Przez całe zajęcia przedszkolaki nie rozstawały się ze swoimi ulubieńcami. Z filmu edukacyjnego dzieci poznały historię pewnego niedźwiadka z USA, którego uratował prezydent, a był on wzorem dla dzisiejszych pluszaków. Dzieci wiedzą jakie są niedźwiedzie i że zamieszkują różne części świata. Podczas zajęć plastycznych wszyscy pięknie kolorowali misie i wykonali dla siebie maski misia. Miłą niespodzianką była wizyta dzieci z grupy „Biedronki”, które przyszły z pysznym miodkiem.
Gratulacje dla Alicji, Weroniki i Hanny .
29 listopada w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość w Mokrem było podsumowanie konkursu plastycznego “Poezja i Bajka Słowem i Pędzlem Malowana” pod patronatem Wójta Gminy Zamość. Z naszej grupy sukces odniosły dziewczynki. Alicja Urbańska zdobyła II miejsce, Weronika Urbańska zdobyła II miejsce , a Hania Bożek otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy dziewczynkom i ich rodzicom.
O rybaku i złotej rybce.
Głośne czytanie dzieciom rozwija ich rozumienie świata, wyobraźnię, kreatywność, empatię, uwagę, wzbogaca słownictwo. W przedszkolu często czyta pani wychowawczyni. Tym razem dzieci uważnie wysłuchały baśń pt. „O rybaku i złotej rybce”. Z baśni wyciągnęły wniosek, że nikt nie można mieć wszystkiego o czym tylko marzy. Później z klocków budowały pomysłowe domy dla wymagającej żony rybaka. Praca w grupach i kreatywność w grupie „Żabek jest na wysokim poziomie. Brawo.
8Zabawa andrzejkowa
Do zabawy andrzejkowej dzieci z grupy „Żabki” przygotowywały się od kilku dni. Podczas zajęć porannych do muzyki ćwiczyły taniec dowolny i uczyły się od siebie poprzez naśladowanie. Andrzejki to tradycja również w naszej szkole w czasie której jest zabawa przy muzyce w pięknie udekorowanej sali, zabawne wróżby przygotowane przez starsze koleżanki i pyszny poczęstunek dzięki naszym rodzicom. Wszyscy bawili się świetnie.
5Pluszakowe animacje
2 grudnia w naszym przedszkolu odbyły się Pluszakowe animacje z udzielania pierwszej pomocy. Podczas tych zajęć przedszkolaki uczyły się jak reagować w sytuacjach takich jak oparzenia, skaleczenia, złamania czy utrata przytomności. Uczyły tego pluszaki: królica Anna, sęp Danieli i świnka Pe. Dzięki przyjaznym treściom dzieci bez lęku zrozumiały jak ważne jest szybkie i odpowiednie działanie w nagłych przypadkach. Chętnie i z dużym zaangażowaniem ćwiczyły bandażowanie. Brawo za umiejętności.
2Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia
Wszystkie dzieci niecierpliwie czekają na Święta Bożego Narodzenia. Jak wynika z rozmów w wielu domach trwają już przygotowania. My w przedszkolu zaczęliśmy od zmiany dekoracji na zimową, a dzieci z wielką przyjemnością udekorowały choinkę. Tak przygotowani czekamy na wizytę św. Mikołaja z prezentami.
1Mikołaj
6 grudnia do wszystkich grzecznych dzieci przychodzi św. Mikołaj z prezentami. Przyszedł też do przedszkolaków grupy “ Żabki”. Dzieci z radością powitały go piosenką i specjalnie przygotowanymi na tą okazję wierszykami. Dzieci cieszyły się z otrzymanych prezentów i pamiętały, by za nie podziękować. Podarowały również Mikołajowi paczuszkę z ciasteczkami. Mikołaj obiecał, że nas odwiedzi za rok.
4Spotkanie z panią dietetyk
10 grudnia mieliśmy zaszczyt gościć panią dietetyk, specjalistkę od zdrowego żywienia. Spotkanie było pełne ciekawych informacji i praktycznych wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania. Pani dietetyk wyjaśniła dzieciom, jak ważne jest spożywanie warzyw i owoców oraz dlaczego należy ograniczać słodycze i słodkie napoje. Dzieci dowiedziały się również, jak żywność wpływa na ich zdrowie i codzienne funkcjonowanie.
Baśń muzyczna – “Alladyn- baśń tysiąca i jednej nocy”
2 grudnia przedszkolaki były w Zamojskim Domu Kultury na przedstawieniu teatralnym. Dzieci obejrzały wspaniałą baśń muzyczną “Alladyn” w wykonaniu aktorów z Katolickiego Teatru Edukacyjnego z Krakowa. Przygody Alladyna, złego Wezyra i pięknej księżniczki Dżasminy dzieci ogladały z zapartym tchem. Podziwiały piękną scenografię, kostiumy, muzykę i taniec. Po powrocie do przedszkola dzieliły się z innymi swoimi wrażeniami. Pieknym wspomnieniem są prace plastyczne dzieci.
Kartka Bożonarodzeniowa
13.12.2024r w siedzibie GOK-u odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników Wielkiego Gminnego Konkursu Plastycznego „Kartki Bożonarodzeniowe Gminy Zamość 2024” z udziałem autorów nagrodzonych i wyróżnionych prac. W konkursie wzięło udział siedmioro dzieci z naszej grupy. Wyróżnienie otrzymała Klaudia Ryń. Gratulujemy
Pierniczki
W święta każde dziecko wie,
Jak pierniczki robi się,
I ja też się na tym znam,
Palce lizać, mówię wam.
Jajko, żółtko ubić w misce,
Dodać mąki oczywiście,
Dużo miodu plus kakao,
I wymieszać masę całą.
Ciasto trzeba przygotować,
I porządnie rozwałkować,
Powycinać różne wzory,
Już piekarnik otworzony.
Czas pieczenia bardzo ważny,
10 minut - to wystarczy
I pierniczki są gotowe,
Pyszne, słodkie, wyjątkowe.
Najważniejszą częścią zajęły się dzieci. W przedszkolu pieknie je udekorowały.
6Wigilia w grupie
19 grudnia, środa był bardzo uroczystym dniem w grupie “Żabek”. Przedszkolaki przyszły ubrane odświętnie. Po krótkim powtórzeniu kolęd dzieci zaczęły przygotowania stołu. Nakryły swoje stoliki białymi obrusami, położyły talerzyki, sztućce, serwetki, stroik ze świecą i talerzyk z opłatkiem. Później pomogły mamy i zastawiły stoliki pysznościami: barszcz czerwony, paszteciki, paluszki rybne, kluski z makiem, rogaliki, racuszki, ciasto makowe, soki, mandarynki i banany. Po wspólnej modlitwie dzieci składały sobie życzenia dzieląc się opłatkiem. Z apetytem próbowały tradycyjnych dań wigilijnych. Na zakończenie wyjątkowego dnia w przedszkolu wspólnie obejrzeliśmy przepiękne i wzruszające Jasełka szkolne.
3Mali kucharze
29 stycznia dzięki ciekawym warsztatom kulinarnym w pizzeri Da Grasso w Zamościu przedszkolaki miały okazję poznać kolejne etapy powstawania pizzy. Każdy po starannym uyciu rąk, założeniu fartuchów i czapki kucharza samodzielnie wałkował ciasto oraz wybierał i ukladał ulubione dodatki na autorską, najsmaczniejszą pizzę. Najtrudniejszy dla dzieci był czas oczekiwania na upieczenie się pizzy. Gdy były już gotowe wszyscy z apetytem zjedli tylko po kawałku, by pozostałą część zawieźć do domu dla rodziców i rodzeństwa. Każdy przedszkolak otrzymał DYPLOM MAŁEGO KUCHARZA. Dodatkową atrakcją wyjazdu był krótki spacer po Rynku Wielkim w Zamościu.
3W szkolnej bibliotece
W grupie 6-latków w czasie zajęć realizowany był cykl zajęć “Baśnie, bajki , bajeczki”. W kolejnych dniach dzieci opowiadały o swoich ulubionych książkach i ich bohaterach, dowiedziały się jak powstaje książka, tworzyły swoją własną książeczkę . Zainteresowanie książkami było duże i dlatego 7 lutego przedszkolaki z grupy Żabki razem z przedszkolakami z grupy Biedronki odwiedziły bibliotekę szkolną. Powitała nas bardzo miła pani Renata, która jest bibliotekarką w naszej szkole. Pani pokazała dzieciom jak ładnie i równiutko poukładane są książki na regałach i opowiedziała o nich. Pozwoliła przedszkolakom na samodzielne oglądanie kolorowych ksiażeczek dla najmłodszych. Później dzieci w ciszy i skupieniu wysłuchały wiersz “Lokomotywa” Juliana Tuwima, który pięknie przeczytała pani Renatka. Chwile z książką są ważne dla małego i dużego człowieka.
2W ptasiej gospodzie
Dzieci chętnie słuchają kolejnych przygód Plastusia, bohatera z książki Marii Kiownackiej “Plastusiowy pamiętnik”. Tym razem był to fragment o przygodzie Plastusia w ptasiej stołówce. “Żabki” też pamiętają o ptakach zimą. Wiedzą jak je dokarmiać. Przy swoich domach maja karmniki i chętnie obserwują przylatujące ptaki. W przedszkolu dzieci wykonały prace do dekoracji sali, a przy okazji nauczyły się rozpoznawać niektóre z nich.
Zabawa karnawłowa
11 lutego 6-latki w wymarzonych strojach uczestniczyły w szkolnej zabawie karnawałowej. Piękne dekoracje odmieniły salę gimnastyczną. Skoczne tańce w gronie młodzych i starszych koleżanek i kolegów były doskonałą okazją do integracji. Poczestunek przygotowany przez kochanych rodziców pozwolił zregenerować siłydo dalszych tanecznych wygibasów. Humory dopisały. Na pamiatke zostały zdjęcia.
5U pani stomatolog
Wszystkie dzieci chcą mieć ładne i zdrowe żęby. Pomagają w tym regularne przeglady stomatologiczne. Na pamiatkę pierwszej wizyty w szkolnym gabinecie dentystycznym wszyscy otrzymali książeczki, które uczą jak zadbać o ładny uśmiech.
To ja, sztuka.
W ciągu kolejnych zajęć w grupie “Żabek” była okazja do wielu przeżyć, wrażeń, wzruszeń wywołanych muzyką, teatrem, kinem oraz wirtualną wyprawą do muzeum. Twórczość muzyków, malarzy, rzeźbiarzy, aktorów były inspiracją do własnej działalnosci twórczej dzieci. Ważnym wydarzeniem dla Alicji był jej “koncert skrzypcowy “. Na widowni były przedszkolaki z grupy “Biedronek” i grupy “Sówek”. Ala otrzymała wiele braw. Odpowiadała na pytania odnośnie nauku gry na skrzypcach.
4Walentynki
14 lutego są Walentynki. Przedszkolaki chętnie wzięły udział w tej zabawie. Samodzielnie przygotowały i obdarowały swoimi Walentynkami koleżanki, kolegów panie nauczycielki, rodziców. Ten okazany wyraz przyjaźni sprawił dużo radości.
Tajemnice kosmosu
Przedszkolaki z grupy „Żabki” przez kolejne dni poznawały tajemnice kosmosu. Poznały planety Układu Słonecznego i niektóre konstelacje gwiazd. Wykonały tematyczne prace plastyczne i techniczne. 5 marca sala 6-latków zamieniła się w małe planetarium. To planetarium odwiedziły przedszkolaki z grupy „Sówki” i grupy „Biedronki”. Na początek dzieci obejrzały na You Tube film edukacyjny pt. „Kosmos”, zgromadzone książki, plansze i mapy. Później obejrzały wystawę prac plastycznych przedstawiającą gwiazdozbiory: Barana, Raka, Skorpiona, Lwa, Orła, Łabędzia, Wielkiej Niedźwiedzicy. Prezentowane na kolejnej wystawie prace techniczne przedstawiały nieznane planety, na których wylądowały statki kosmiczne i kosmici. Dużą atrakcją był teleskop do prowadzenia obserwacji nocnego nieba. Tym razem dzieci w dużym przybliżeniu oglądały drzewa za oknem. 6 -latki mogą być dumne z posiadanej wiedzy i z zorganizowanych atrakcji dla młodszych koleżanek i kolegów. Rodzicom Franka dziękujemy za wypożyczenie teleskopu.
2Dzień Kobiet
Dziewczynki z grupy Żabki to małe kobietki. Lubią ładnie wyglądać, dlatego zawsze ładnie ubierają się. Lubią biżuterię. Dużą ozdobą każdej dziewczynki jest też uśmiech i dobre serce. Jak wszystkie kobiety dziewczynki lubią kwiaty. Pamiętali o tym chłopcy i wręczyli swoim koleżankom upominki. Były to puzzle Flowers. 6- latki wzięły aktywny udział w akademii szkolnej z okazji Dnia Kobiet. „Żabki” wystąpiły w strojach Smerfów w Tańcu z chusteczkami i Tańcu Smerfetki.
8Ulubione zabawy dzieci
Swobodne zabawy dzieci rozwijają umiejetnosci społeczne, kreatywność, wyobraźnię, umiejętności radzenia sobie w rozwiazywaniu problemów i są bardzo przyjemne. Dzieci w grupie “Żabki” mają swoje ulubione zabawy: budowanie z klocków, zabawa w dom, zabawy autami, w sklep i wiele innych. Teraz dziewczynki mają nowy zestaw naczyń do serwowania herbaty i śniadania na wózku. Zestaw podoba się również chłopcom. Dziekujemy rodzicom Kornelki za piękny prezent.
2Plastuś wesoły zaprowadzi nas do szkoły
Tym razem dzieci wysłuchały przygód Plastusia z rozdziałów: “Kto znalazł wiosnę?”, “Trzęsienie Ziemi” I “Wałeczek z ryjkiem”. Póżniej przedszkolaki zabrały maskotkę na wspólny spacer w poszukiwaniu wiosny. Dzieci pokazały Plastusiowi pąki kwiatowe forsycji, pąki kwiatowe na modrzewiu, rozwijające się pąki liści na lipie, przekwitające już kwiatki przebiśniegów. Podczas spaceru pikęnie świeciło słońce, powiewał ciepły wiaterek, a wokół słychać było radosne głosy ptaków. Wiosna jest już blisko.
2Powitanie wiosny
Na przyjście wiosny wszyscy czekaliśmy z utęsknieniem. 21 marca przy pięknej pogodzie oraz w miłym towarzystwie wszystkich przedszkolaków i uczniów klas I-III ruszyliśmy w tradycyjnym korowodzie z Marzanną. W czasie spaceru podziwialiśmy pierwsze wiosenne kwiaty i nasłuchiwaliśmy radosnego świergotu ptaków. Po powrocie do przedszkola obejrzeliśmy film o zwiastunach wiosny, się śpiewaliśmy piosenki o wiośnie oraz zrobiliśmy kwietny dywan.
2Dzień Kolorowej Skarpetki
Dzień Kolorowej Skarpetki był okazją do nauki tolerancji zrozumienia i wsparcia dla osób chorujących na Zespół Downa. Kolorowe skarpetki nie do pary są symbolem niedopasowania społecznego i genotypowego. Tego dnia przedszkolaki w geście zrozumienia dla inności drugiego człowieka przyszły ubrane w śmieszne kolorowe skarpety, ale prowadziły bardzo poważne rozmowy.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Niebieski kolor i motyle są symbolem ludzi, którzy mają inną niż my wrażliwość. Lubią oni ciszę i spokój. Są tak delikatni jak motyle. W czasie zajęć przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną, porozmawiały z wychowawczynią i już wiedzą jak należy się bawi w towarzystwie dzieci ze spektrum autyzmu. Okazało się, że nasza maskotka żaba Stefcia ma zdiagnozowany autyzm. W czasie naszych codziennych zajęć w przedszkolu dzieci będą starały się ciszej rozmawiać, ćwiczyć i bawić się. Będą okazywać zrozumienie i troskę w stosunku do tych, którzy tak jak Stefcia inaczej słyszą, widzą i czują. Przecież każdy z nas jest inny.
1Wyjazd na przedstawienie teatralne.
3 kwietnia przedszkolaki wybrały się do Zamojskiego Domu Kultury na przedstawienie pt. "Śnieżka". Twórcy przedstawienia z Krakowskiego Teatru Edukacyjnego wspaniałą grą aktorów, pięknymi kostiumami, bogatą scenografią oraz rekwizytami, interesującymi efektami świetlnymi i dźwiękowymi przeniosły widzów w baśniowy świat. Walka dobra ze złem dostarczyła wszystkim wiele emocji. Po powrocie do przedszkola 6-latki po krótkiej rozmowie swoje recenzje przedstawiły w formie rysunków.
1Wiosenne dekoracje
Do grupy „Żabek” zawitała wiosna. W sali rozkwitły, przebiśniegi, krokusy i stokrotki.
Wielkanoc tuż, tuż
Przedszkolaki rozpoczęły przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Na początek dzieci poznały różne sposoby wykonania i barwienia pisanek. Zrobiły własne wyklejanki na balonach. Takie pisanki ułożone w koszu zdobią jedno z okien. Są też małe koszyczki wykonane własnoręcznie, a w nich kraszanki, wyklejanki i drapanki z plasteliny.
7Wielkanoc tuż, tuż
Najbliższa niedziela jest Niedzielą Palmową. Dzieci dowiedziały się jak można zrobić palmy z materiałów przyrodniczych. Swoje palmy wykonały przy wykorzystaniu kolorowego papieru.
Wielkanoc tuż, tuż
Dzieci rozmawiały o świątecznych porządkach i przygotowywaniu dekoracji, które upiększą nasze domy. Same wykonały kolorowe zajączki, które bardzo lubią marchewkę.
Dekorowanie babeczek
Środa przed świętami była dniem warsztatów w samodzielnym dekorowaniu babeczek. Lukier, posypka kolorowe pisaki, perełki oraz wyobraźnia i kreatywność przedszkolaków zmieniły zwykle babeczki w wyjątkowe i niepowtarzalne. Wykonane z sercem i estetycznie zapakowane babeczki dzieci zaniosły do domu dla najbliższych wraz z Wielkanocnymi życzeniami.
6