W dniu 25 kwietnia 2024 roku w siedzibie Biblioteki Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem odbyła się kolejna edycja Konkursu Recytatorskiego ,, O Laur Najlepszego Recytatora Gminy Zamość” pod patronatem Wójta Gminy Zamość. Głównym celem konkursu jest promowanie piękna poezji, kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich. Jest to okazja również do przełamywania barier nieśmiałości i zaprezentowania swojego talentu. W tym roku naszą szkołę z oddziałów 0 –III reprezentowały: Emilia Lewandowska z oddziału ,,0”, Debora Sacha z klasy I oraz Julia Lewandowska z klasy II. Nasze reprezentantki ciekawie i barwnie wyrecytowały przygotowane utwory. Za udział w konkursie otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe. Serdecznie dziękujemy dziewczynkom, że godnie reprezentowały naszą szkołę, gratulujemy i życzymy sukcesów i powodzenia w dalszej edukacji.
Spektakl teatralny kl. IV
29.04.2024W dniu 23 kwietnia uczniowie klasy IV zaprezentowali oddziałom przedszkolnym oraz uczniom klasy I spektakl teatralny pod tutyłem "Legenda o warszawskim Bazyliszku" przygotowany na podstawie tekstu Wandy Chotomskiej.
Rzecz działa się na rynku w Krakowie. Bazyliszek zamieniał w kamienie zuchwałych śmiałków, którzy odważyli się go pokonać. W jego lochu było mnóstwo kamiennych posągów. Ostatnią ofiarą czarów potwora był Marek- brat Magdy- głównej bohaterki. I to właśnie jej udało się pokonać Bazyliszka. Ale nie zrobiła tego siłą, lecz.... sprytem. Zaniosła mu lustro. Kiedy smok w nie spojrzał zamienił w kamień sam siebie.
Historia Magdy pokazuje nam, że nie tylko siłą można pokonać zło, czasami wystarczy siła miłości i determinacja.
Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim widzom. Już nie mogą doczekać się nstępnego spektaklu w wykonaniu starszych kolegów.
„Dzieci Zamojszczyzny. Harcerka Grażynka"
29.04.202424 kwietnia 2024 roku został rozstrzygnięty finał XIII Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Dzieci Zamojszczyzny. Harcerka Grażynka” pod honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Zamość oraz Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. Konkurs był dwuetapowy. Naszą szkołę reprezentowali Igor Korol, Filip Bryk, Sara Dobromilska, Oliwia Magdziak, Lilia Dec, Aleksandra Czop. Miło nam poinformować, że Lilia Dec uczennica VII klasy zdobyła II miejsce w konkursie plastycznym.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
999
25.04.202422 kwietnia w Szkole Podstawowej w Zawadzie odbył się pokaz karetki pogotowia przeprowadzony przez ratowników medycznych z Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego z Zamościa. Uczniowie z klas I-VIII oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych zapoznały się ze sprzętem ratującym życie, w jaki jest wyposażona karetka pogotowia. Dużą atrakcją było oglądanie wnętrza samochodu oraz symulacja wypadku z ułożeniem poszkodowanego na desce. Zainteresowaniem cieszył się również schodołaz - sprzęt, który umożliwia transport poszkodowanego po schodach. Pokaz bardzo podobał się uczniom i przedszkolakom.
3
"KILOMETRY DOBRA"!
21.04.2024Ruszamy z X edycją Kampanii „Kilometry Dobra”!
Społeczność szkolna wspiera Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło w Zamościu.
W tym roku PSONI przeznaczy pozyskane środki na remont czterech sal terapeutycznych.
W pracowni biologicznej
21.04.202415 kwietnia uczniowie klasy III odwiedzili pracownię biologiczną. Co to jest mikroskop? Do czego służy? Jak jest zbudowany? Na te pytania poznali odpowiedź podczas zajęć przeprowadzonych przez nauczyciela biologii panią Stellę Pupiec. Z dużym zaciekawieniem oglądali różne preparaty pod mikroskopem, a także samodzielnie przygotowali preparat z cebuli. Mieli także możliwość obejrzenia różnych okazów roślin i zwierząt, które znajdują się w pracowni. Były to bardzo ciekawe i interesujące zajęcia.
2
Dzień Świadomości Autyzmu
19.04.2024Kwiecień jest Miesiącem Świadomości Autyzmu. Z tej okazji na terenie całej szkoły odbyły się zajęcia i warsztaty dotyczące tej tematyki. Uczniowie obejrzeli film lub prezentację dotyczącą zaburzeń ze spektrum autyzmu dostosowaną treściowo do ich wieku. Po projekcji uczniowie mieli możliwość wymiany swoich spostrzeżeń i dyskusji na ten temat. Następnie uczestnicy zajęć wykonali obrysy swoich dłoni w kolorze niebieskim, które posłużyły do stworzenia wspólnego dla całej społeczności szkolnej „drzewa”. Ma ono symbolizować naszą solidarność z osobami ze spektrum autyzmu. Przesłaniem przeprowadzonych zajęć było zachęcenie uczniów do postawy otwartości i empatii wobec różnorodności z jaką spotykamy się w społeczeństwie.
3
Zdrowo i kolorowo
19.04.2024W ramach aktywnego udziału w programie ,,Trzymaj formę” uczniowie klas V-VIII przygotowali nie tylko zdrowe potrawy, ale i zabawne zwierzaki. Na talerzach królowały głównie owoce i warzywa pojawiały się różne kasze i makarony. Największą radością była możliwość wspólnego przygotowania i degustacji potraw.
8
DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI
09.04.202421 marca obchodzimy Pierwszy Dzień Wiosny, ale nie tylko. Jest to również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, inaczej Dzień Kolorowej Skarpetki. Tego dnia uczniowie klas I-III, okazując otwartość, poczucie wrażliwości i tolerancji wobec osób z Zespołem Downa, założyli kolorowe skarpetki. Dzięki obejrzeniu prezentacji i filmu, uczniowie dowiedzieli się, że data 21 marca nie jest przypadkowa. Nawiązuje do nadejścia wiosny oraz genetycznego podłoża Zespołu Downa - trisomii 21 chromosomu. Światowy Dzień Zespołu Downa przypada na 21 dzień 3 miesiąca, ponieważ dodatkowy trzeci chromosom w 21 parze chromosomów w komórkach człowieka powoduje występowanie tej wady genetycznej. W Światowym Dniu Osób z Zespołem Downa uczniowie pokazali, że różni ich tak niewiele- tylko jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak dodatkowa, niepasująca skarpetka. Uczniowie kolorowali obrazki ze skarpetkami według własnego pomysłu, które zostały wykorzystane do dekoracji klas. Przeprowadzono także pogadankę podsumowującą zajęcia. Wszyscy pokazali, że tego dnia Osoby z Zespołem Downa nie są same, mogą liczyć na wsparcie i szacunek.
3
SZALONY WIOSENNY TYDZIEŃ W KLASACH I-III
09.04.2024SZALONY WIOSENNY TYDZIEŃ W KLASACH I-III
W dniach 19-22 oraz 25 marca w klasach I-III zorganizowano „Szalony Wiosenny Tydzień”. Każdy dzień tygodnia charakteryzował się inną aktywnością uczniów. Wtorek był to Dzień na Opak- uczniowie mogli założyć ubranie na lewą stronę lub tyłem na przód. Środa to Dzień Żaby – uczniowie założyli ubranie w kolorze zielonym. Im więcej zielonego, tym lepiej. Czwartek był to Pierwszy Dzień Wiosny – wspólnie z przedszkolakami żegnali zimę w wiosennym korowodzie. Każdy trzymał w ręku kolorowy kwiat wykonany własnoręcznie. Był to również Dzień Kolorowej Skarpeteki – tego dnia uczniowie i nauczyciele mogli założyć kolorowe, niedopasowane skarpetki jako wyraz solidarności z osobami z Zespołem Downa. Piątek Dniem Szalonej Fryzury. Ten dzień wzbudził zainteresowanie nie tylko dziewczynek, ale chłopców. Pomysłów nie brakowało. Natomiast poniedziałek był to Dzień bez Plecaka, a swoje przybory i podręczniki uczniowie przynosili w pudełkach, koszykach, walizkach, wiaderkach, wózkach i innych pojemnikach. Uczniowie bardzo zaangażowali się we wszystkie aktywności i nie brakowało im wyobraźni oraz poczucia humoru. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również zorganizujemy „Szalony Wiosenny Tydzień”.
9
Konkurs „Kartki Wielkanocne Gminy Zamość 2024”. Wyniki!
25.03.202421 marca 2024r. na uroczystym spotkaniu finałowym w siedzibie Gminnego Osrodka Kultury Gminy Zamość - Wysokie miało miejsce ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w XX Wielkim Gminnym Konkursie Plastycznym „Kartki Wielkanocna Gminy Zamość 2024” pod patronatem Wójta Ryszarda Gliwińskiego, na który wpłynęło aż 506 prac. Jury wyróżniło 80 prac i wybrało tzw. „Wielką Piątkę”, czyli 5 zwycięskich prac, które posłużą do druku oficjalnych gminnych pocztówek świątecznych. Z naszej szkoły wyróżnienia otrzymali: Hanna Nalepko z oddziału przedszkolnego 5-latków, Michalina Wróbel z oddziału przedszkolnego 6-latków, Mikołaj Czop z oddziału przedszkolnego 6-latków, Nikodem Mazurek kl. II, Maja Kulasza kl. III, Dominik Zych kl. III.
Gratulujemy!
IZA I DAWID ZWYCIĘZCAMI ELIMINACJI POWIATOWYCH OTWP
25.03.20241 marca 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Zamościu, przeprowadzono eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Zmagania turniejowe uświetnili: Stanisław Grześko - Starosta Zamojski i jednocześnie Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, mł. bryg. Przemysław Ilczuk p.o. Komendant Miejski PSP w Zamościu.
Do turnieju przystąpiło 25 uczestników – zwycięzców eliminacji gminnych z terenu 12 gmin powiatu zamojskiego. Pierwszy etap eliminacji polegał na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru, składającego się z 20 pytań. Najlepsze osoby z każdej grupy zakwalifikowały się do ścisłego finału – eliminacji ustnych, w którym trzeba było udzielić szerszej odpowiedzi na kolejne, dość trudne pytania. Gminę Zamość reprezentowali zwycięzcy eliminacji gminnych, uczniowie Szkoły Podstawowej im M. Konopnickiej w Zawadzie: Izabela Gębala z kl.4 i Dawid Późniak z kl.7. Do zmagań konkursowych przygotowywała ich pani Anita Gorzkowska. W wyniku eliminacji zostali Laureatami w swoich grupach wiekowych i będą reprezentować powiat w eliminacjach wojewódzkich. Zwycięzcy w nagrodę otrzymali głośniki mobilne, pamiątkowe dyplomy oraz słodycze. Podczas przerwy uczestnicy wraz z opiekunami mieli okazję zapoznać się ze specyfiką służby na Stanowisku Kierowania KM PSP w Zamościu oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i życzymy sukcesów w etapie wojewódzkim.
Dziękujemy Prezesowi OSP Zawada panu Sylwestrowi Dobromilskiemu i strażakom z OSP za dowóz kibicowanie podczas eliminacji.
Światowy Dzień Liczby Pi
19.03.202414 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zawadzie miały miejsce obchody Światowego Dnia Liczby Pi, którego organizatorami byli szkolni matematycy: panie Anita Gorzkowska i Kinga Dobromilska. W tym dniu wszyscy uczniowie klas IV – VIII w ramach lekcji matematyki uczestniczyli w zajęciach tematycznych podczas, których obejrzeli prezentację o liczbie pi po czym na jej podstawie uzupełnili w grupach karty pracy i wykonali malowankę o ułożeniu cyfr
w rozwinięciu dziesiętnym liczby pi. Na podsumowanie odbył się apel podczas, którego ogłoszone zostały wyniki trzech konkursów o liczbie pi: na plakat, ciasto i elementy stroju. Pani Dyrektor Ewa Szykuła wręczyła wyróżnionym uczniom matematyczne nagrody: tangramy i gry logiczne ufundowane przez Radę Rodziców. Podziękowała także za ogromne zaangażowanie młodzieży, powstało 50 plakatów, przygotowano 23 ciasta, a wszyscy uczniowie posiadali strój z motywami nawiązującymi do tego święta.17
Teatrzyk „Przygody zazdrosnego Liliputka"
13.03.202411 marca uczniowie z klas I-III i dzieci z oddziałów przedszkolnych wybrały się do Zamojskiego Domu Kultury na teatrzyk „Przygody zazdrosnego Liliputka” w wykonaniu Teatru Króla z Łodzi. Tematyką były zasady dobrego wychowania oraz profilaktyka przeciw uzależnieniom. Główny bohater, Świerszcz Liliputek przeżywał przygody, dzięki którym nauczył się, jak postępować w życiu i dlaczego należy szanować innych. Mrówka pokazała Świerszczowi, dlaczego warto pomagać innym nie tylko fizycznie, ale i dobrym słowem. Pająk myślał tylko o korzyściach wynikających ze spotkań z innymi owadami, takimi jak Świerszczyk Liliputek. Dopiero dzięki mądrej Pszczole Świerszcz przestał być zazdrosnym, egoistycznym owadem, a stał się rozsądnym i pomocnym Konikiem Polnym, którego wszyscy polubili.
Różnice między postaciami nauczyły dzieci, że każdy jest inny, każdy ma swoje upodobania oraz przyzwyczajenia i każdego człowieka trzeba szanować. Dowiedziały się też, że w życiu liczą się prawdomówność, pracowitość, szczerość, uśmiech i pomoc w potrzebie.
Przedstawienie było bardzo pouczające, doskonale zagrane przez aktorów w pięknej, kolorowej scenerii lasu. Dostarczyło wielu pozytywnych wrażeń i dużo radości.
DZIEŃ KOBIET
11.03.2024Dzisiaj dzień piękny, uroczysty!
Taki dzień raz się w roku zdarza,
gdy 8 marca z gwarem wiosny
wyskoczy z kartek kalendarza.
Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. 8 marca uczniowie klasy III przygotowali montaż muzyczno-słowny, który uświadomił wszystkim, jak ważną rolę w życiu pełni kobieta. Dokonali humorystycznej charakterystyki kobiet, wyrecytowali wiesze, zaśpiewali piosenki wraz z chórem szkolnym, a także zatańczyli.
5
ZWYCIĘZCY GMINNYCH ELIMINACJI TURNIEJU OTWP.
11.03.20246 marca 2024 r. w Świetlicy Wiejskiej w Lipsku odbyły się eliminacje gminne 47. edycji OTWP „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W eliminacjach udział wzięło łącznie 56 uczestników, w tym 19 w I grupie wiekowej (uczniowie kl. I-IV szkół podstawowych) oraz 37 w II grupie wiekowej (kl. V-VIII).
Naszą szkołę reprezentowali zwycięzcy eliminacji szkolnych: w grupie młodszej: Izabela Gębala i Karina Kanikuła, a w grupie starszej: Dawid Puźniak i Bartłomiej Szczerba.
Wszyscy wykazali się ogromną wiedzą i zdobyli wysokie lokaty.
I miejsce – Izabela Gębala
I miejsce – Dawid Puźniak
III miejsce – Bartłomiej Szczerba
Izabela I Dawid będą reprezentować Gminę Zamość w eliminacjach powiatowych. Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i życzymy sukcesów w kolejnych etapach tego konkursu.
Bezpieczni w sieci
03.03.2024Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2024.
Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu mają na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), tworzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
Uczniowie klas I-III uczestniczyli w lekcjach on-line Sieciaki- pięć zasad bezpieczeństwa!, które miały na celu przypomnienie i poszerzenia wiedzy o bezpiecznym korzystaniu z Internetu. Klasy IV- VI rozwijały tę tematykę podczas zajeć pt. "Sok pomarańczowy i dezinformacja. Co mają wspólnego?', a klasy VII- VIII- " Dopamina - co zrobić, żebyśmy to my kontrolowali technologię?. Zajęcia były świetną okazją do przypomnienia zasad racjonalnego korzystania z Internetu.
Kolejny sukces!
28.02.202422.02.2024 roku odbyły się zawody drużynowe w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców na szczeblu Rejonowym w SP nr 3 w Hrubieszowie. Drużyna chłopców w składzie: Fabian Momot i Filip Skuba wywalczyli bezapelacyjnie I miejsce na szczeblu rejonowym awansując tym samym na zawody wojewódzkie, które odbędą się 01.03.2024 roku w SP nr 3 w Hrubieszowie.
Gratulujemy i życzymy
dalszych sportowych sukcesów.