W dniu 23 kwietnia uczniowie klasy IV zaprezentowali oddziałom przedszkolnym oraz uczniom klasy I spektakl teatralny pod tutyłem "Legenda o warszawskim Bazyliszku" przygotowany na podstawie tekstu Wandy Chotomskiej.
Rzecz działa się na rynku w Krakowie. Bazyliszek zamieniał w kamienie zuchwałych śmiałków, którzy odważyli się go pokonać. W jego lochu było mnóstwo kamiennych posągów. Ostatnią ofiarą czarów potwora był Marek- brat Magdy- głównej bohaterki. I to właśnie jej udało się pokonać Bazyliszka. Ale nie zrobiła tego siłą, lecz.... sprytem. Zaniosła mu lustro. Kiedy smok w nie spojrzał zamienił w kamień sam siebie.
Historia Magdy pokazuje nam, że nie tylko siłą można pokonać zło, czasami wystarczy siła miłości i determinacja.
Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim widzom. Już nie mogą doczekać się nstępnego spektaklu w wykonaniu starszych kolegów.
Spektakl teatralny kl. IV
29.04.2024
„Dzieci Zamojszczyzny. Harcerka Grażynka"
29.04.202424 kwietnia 2024 roku został rozstrzygnięty finał XIII Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Dzieci Zamojszczyzny. Harcerka Grażynka” pod honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Zamość oraz Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. Konkurs był dwuetapowy. Naszą szkołę reprezentowali Igor Korol, Filip Bryk, Sara Dobromilska, Oliwia Magdziak, Lilia Dec, Aleksandra Czop. Miło nam poinformować, że Lilia Dec uczennica VII klasy zdobyła II miejsce w konkursie plastycznym.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
999
25.04.202422 kwietnia w Szkole Podstawowej w Zawadzie odbył się pokaz karetki pogotowia przeprowadzony przez ratowników medycznych z Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego z Zamościa. Uczniowie z klas I-VIII oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych zapoznały się ze sprzętem ratującym życie, w jaki jest wyposażona karetka pogotowia. Dużą atrakcją było oglądanie wnętrza samochodu oraz symulacja wypadku z ułożeniem poszkodowanego na desce. Zainteresowaniem cieszył się również schodołaz - sprzęt, który umożliwia transport poszkodowanego po schodach. Pokaz bardzo podobał się uczniom i przedszkolakom.
3
"KILOMETRY DOBRA"!
21.04.2024Ruszamy z X edycją Kampanii „Kilometry Dobra”!
Społeczność szkolna wspiera Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło w Zamościu.
W tym roku PSONI przeznaczy pozyskane środki na remont czterech sal terapeutycznych.
W pracowni biologicznej
21.04.202415 kwietnia uczniowie klasy III odwiedzili pracownię biologiczną. Co to jest mikroskop? Do czego służy? Jak jest zbudowany? Na te pytania poznali odpowiedź podczas zajęć przeprowadzonych przez nauczyciela biologii panią Stellę Pupiec. Z dużym zaciekawieniem oglądali różne preparaty pod mikroskopem, a także samodzielnie przygotowali preparat z cebuli. Mieli także możliwość obejrzenia różnych okazów roślin i zwierząt, które znajdują się w pracowni. Były to bardzo ciekawe i interesujące zajęcia.
2
Dzień Świadomości Autyzmu
19.04.2024Kwiecień jest Miesiącem Świadomości Autyzmu. Z tej okazji na terenie całej szkoły odbyły się zajęcia i warsztaty dotyczące tej tematyki. Uczniowie obejrzeli film lub prezentację dotyczącą zaburzeń ze spektrum autyzmu dostosowaną treściowo do ich wieku. Po projekcji uczniowie mieli możliwość wymiany swoich spostrzeżeń i dyskusji na ten temat. Następnie uczestnicy zajęć wykonali obrysy swoich dłoni w kolorze niebieskim, które posłużyły do stworzenia wspólnego dla całej społeczności szkolnej „drzewa”. Ma ono symbolizować naszą solidarność z osobami ze spektrum autyzmu. Przesłaniem przeprowadzonych zajęć było zachęcenie uczniów do postawy otwartości i empatii wobec różnorodności z jaką spotykamy się w społeczeństwie.
3
Zdrowo i kolorowo
19.04.2024W ramach aktywnego udziału w programie ,,Trzymaj formę” uczniowie klas V-VIII przygotowali nie tylko zdrowe potrawy, ale i zabawne zwierzaki. Na talerzach królowały głównie owoce i warzywa pojawiały się różne kasze i makarony. Największą radością była możliwość wspólnego przygotowania i degustacji potraw.
8
DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI
09.04.202421 marca obchodzimy Pierwszy Dzień Wiosny, ale nie tylko. Jest to również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, inaczej Dzień Kolorowej Skarpetki. Tego dnia uczniowie klas I-III, okazując otwartość, poczucie wrażliwości i tolerancji wobec osób z Zespołem Downa, założyli kolorowe skarpetki. Dzięki obejrzeniu prezentacji i filmu, uczniowie dowiedzieli się, że data 21 marca nie jest przypadkowa. Nawiązuje do nadejścia wiosny oraz genetycznego podłoża Zespołu Downa - trisomii 21 chromosomu. Światowy Dzień Zespołu Downa przypada na 21 dzień 3 miesiąca, ponieważ dodatkowy trzeci chromosom w 21 parze chromosomów w komórkach człowieka powoduje występowanie tej wady genetycznej. W Światowym Dniu Osób z Zespołem Downa uczniowie pokazali, że różni ich tak niewiele- tylko jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak dodatkowa, niepasująca skarpetka. Uczniowie kolorowali obrazki ze skarpetkami według własnego pomysłu, które zostały wykorzystane do dekoracji klas. Przeprowadzono także pogadankę podsumowującą zajęcia. Wszyscy pokazali, że tego dnia Osoby z Zespołem Downa nie są same, mogą liczyć na wsparcie i szacunek.
3
SZALONY WIOSENNY TYDZIEŃ W KLASACH I-III
09.04.2024SZALONY WIOSENNY TYDZIEŃ W KLASACH I-III
W dniach 19-22 oraz 25 marca w klasach I-III zorganizowano „Szalony Wiosenny Tydzień”. Każdy dzień tygodnia charakteryzował się inną aktywnością uczniów. Wtorek był to Dzień na Opak- uczniowie mogli założyć ubranie na lewą stronę lub tyłem na przód. Środa to Dzień Żaby – uczniowie założyli ubranie w kolorze zielonym. Im więcej zielonego, tym lepiej. Czwartek był to Pierwszy Dzień Wiosny – wspólnie z przedszkolakami żegnali zimę w wiosennym korowodzie. Każdy trzymał w ręku kolorowy kwiat wykonany własnoręcznie. Był to również Dzień Kolorowej Skarpeteki – tego dnia uczniowie i nauczyciele mogli założyć kolorowe, niedopasowane skarpetki jako wyraz solidarności z osobami z Zespołem Downa. Piątek Dniem Szalonej Fryzury. Ten dzień wzbudził zainteresowanie nie tylko dziewczynek, ale chłopców. Pomysłów nie brakowało. Natomiast poniedziałek był to Dzień bez Plecaka, a swoje przybory i podręczniki uczniowie przynosili w pudełkach, koszykach, walizkach, wiaderkach, wózkach i innych pojemnikach. Uczniowie bardzo zaangażowali się we wszystkie aktywności i nie brakowało im wyobraźni oraz poczucia humoru. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również zorganizujemy „Szalony Wiosenny Tydzień”.
9